Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novena k blahoslavenému Hroznatovi

Všichni, které dnes nazýváme svatými, žili běžný lidský život své doby úměrně svému společenskému postavení. Od nás, kteří žijeme dnes svůj život, se odlišovali svým přístupem k němu - snažili se žít pravdivě, poctivě, podle Božích zákonů. Stali se tak viditelnými vzory (i přes své některé nedostatky) správného jednání.

Vydejme se za životem člověka, který svůj pozemský život začal před mnoha staletími, ale určitě má co říci i nám dnes. Poznejme víc člověka, který dal všechny své síly Bohu a přijímal od něj život jako dar a službu (a to doslova).

Naše diecézní pouť se tradičně koná v klášteře v Teplé, kde své místo odpočinku nalezl i jeho zakladatel bl. Hroznata. Tato pouť se odlišuje tím, že zde nenajdeme mnohde všudypřítomné stánky s čímkoli. Můžeme se zde ale setkat s Bohem, s bl. Hroznatou a stovkami premonstrátů, kteří zde zasvětili svůj život modlitbě a práci pro tento kraj.

Připravme se na naši pouť modlitbou - Novenou k blahoslavenému Hroznatovi. Zabere vám tolik času, kolik jí budete ochotni věnovat.

Slovo Novena označuje počet devíti. Nejčastěji je to devět dnů věnovaných určitému tématu a nějakým směrem zaměřených proseb. Devět dnů od Nanebevstoupení Páně se apoštolové spolu s Pannou Mariií modlili v očekávání slíbeného příchodu Utěšitele, který naplnil srdce apoštolů.

Podstatou Noveny je tedy duchovní cesta, modlitební a rozjímavá cesta, která nám má pomoci ke zrození "nového života" - v Duchu svatém. Je to cesta k proměnění naší osobnosti, kdy chceme odhodit nebo aspoň potlačit nějaký náš nedostatek a naopak se posílit v nějaké ctnosti.

Novena je v podstatě soukromé duchovní cvičení, při kterém nám jde o hlubší sebepoznání a vztah s Bohem.

Proto nabízíme Novenu k patronovi diecéze, abychom spolu s ním vnikali do tajemství a hlubin duchovního života.

Jako pomůcka nám poslouží text Noveny k bl. Hroznatovi, který sestavil prof. Petr Piťha a v roce 2005 ji schválil plzeňský biskup Mons. František Radkovský.

Pokud tuto útlou knížečku nemáte a chcete se Novenu modlit, stačí se zastavit na chodovské faře. Zatím je jich zde dost.

Přeji nám všem a v modlitbě vyprošuji, aby nás tato společná modlitba vedla k Lásce, i když ji budeme obětovat každý za jiné úmysly. Dobré úmysly mají stejně svůj počátek i konec v lásce.

 

P. Mgr. Petr Mecl

administrátor farnosti

 
 


Archiv

Kalendář
<< březen / 2023 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 474417
Měsíc: 4696
Den: 296