Když se zeptáte na Velikonoce

12. 4. 2017

Ptáme se jezuity prof. Ludvíka Armbrustera:

armbr_medaile.jpgCO JE PODSTATOU VELIKONOČNÍHO TAJEMSTVÍ?

Představme si dvě zásadní odpovědi. První říká: Je to Ježíšův kříž a druhá: je to jeho vzkříšení.

Úžasná a osvobozující je zkušenost víry, že podstata kříže a podstata vzkříšení je jedno a totéž. Pro Ježíše zemřít znamenalo úplně náležet Bohu, pustit se bezpodmínečně do Boží náruče.

Jsme tedy s Ježíšem na jedné lodi?

Ano, protože naše šance je ve smrti, protože my se také po celý život snažíme odevzdávat Pánu Bohu, ale dokud žijeme, nikdy se nám to nepodaří úplně; vždycky něco podržíme pro sebe. Naše šance je v umírání – tam máme šanci se pustit úplně a beze zbytku, nezbude nám vůbec nic.

Pustit se ale znamená spadnout, ublížit si...

Pak by naší motivací bylo zoufalství a beznaděj a končili bychom náš život v nihilismu prohlášením, že nic vlastně nemá smysl, je konec, nic dál.

Nebo se můžeme pustit všeho a v důvěře a dobrovolně se odevzdat do Boží náruče. Přímo do ní skočit a nebát se. Prostě jednou v životě absolutně důvěřovat.

A tato absolutní důvěra přivedla Ježíše nejen na smrt ukřižováním, ale také z hrobu do sluncem zalitého nedělního rána.

Požehnané Velikonoce, svátky radosti z vítězství života nad smrtí v modlitbě všem farníkům i obyvatelům, kteří žijí na území farnosti Chodov vyprošuje P. Petr Mecl.

Chcete-li se dozvědět více, podívejte se do knihy Ludvíka Armbrustera, Tokijské květy, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. (www.kna.cz)