Jdi na obsah Jdi na menu
 


Církev oslaví Velikonoce stávkou

http://tisickrate.cz/wp-content/uploads/patek.jpgKatoličtí kněží budou stávkovat čtrnáctého dubna. Laici se připojí protestní hladovkou.

10.4.201711.4.2017 Felix Kulpa 33 komentářů

Zatímco stávka řidičů autobusů z minulého týdne se nakonec mnoha lidí nedotkla, věřící si naopak oddychnout nemohou. Na pátek čtrnáctého dubna totiž kněží po celé republice vyhlásili více než čtyřiadvacetihodinovou stávku. „Můžeme garantovat, že po celé zemi nebude celý pátek ani v sobotu do večera sloužena jediná mše svatá,“ potvrzuje předseda kněžských odborů páter Osina.

Kněží přistoupili ke stávce poté, co se s Českou biskupskou konferencí nedokázali po dlouhých vyjednáváních dohodnout na pracovních podmínkách. „Doufali jsme, že po schválení církevních restitucí se konečně prolomí ledy a začne se s námi jednat tak, jak vyžaduje zákoník práce. Opak je ale pravdou,“ stěžuje si na přístup katolické vrchnosti mladý kněz Adam z Čech.

Nejčastěji kněží žehrají na nutnost pracovat o nedělích i svátcích. „Nemáme kdy si odpočinout. Také bych si jednou chtěl v neděli přispat jako ostatní nebo si prostě zajet nakoupit do obchodu. Takhle přijdu o všechny nákupní akce a stejně mi to nikdo neproplatí,“ vysvětluje důvody, proč se ke stávce připojil, otec Karel z Brna.

Za kněží se postavil i předseda Českomoravských odborových svazů Josef Středula. „Jsou provozy, ve kterých je potřeba, aby lidé pracovali i o víkendu, ale nemůže to být každý týden včetně svátků. Takový zaměstnanec pak přece nemůže vést normální rodinný život,“ řekl na společné tiskové konferenci odborový předák a dodal, že ke stávce se ze solidarity připojí i odborový svaz varhaníku a zvoníků.
„Rozumím právu kněží na stávku, ale přijde mi nevhodné, aby kněží stávkovali zrovna před blížícími se Velikonocemi, kdy do kostelů míří nejvíce lidí. Pevně věřím, že pondělí, kdy křesťanské velikonoce vrcholí, proběhne jako normálně,“ pohoršuje se nezávislá odbornice na katolickou církev a restituce Lenka Procházková.

Přestože v pátek ani sobotu do večera žádná mše sloužena nebude, kněží kvůli věřícím nechají kostely otevřené a proběhnou v nich demonstrace, na kterých nebudou chybět hlasité řehtačky. „V kostelích, kde se bude stávkovat, ve čtvrtek večer odstraníme z oltáře plátna. V pátek během náhradních obřadů stávkující kněze poznáte podle červené barvy, která se jinak v kostelích moc nenosí. Někteří kněží svoji nespokojenost hodlají zdůraznit také tím, že si před zaplněným kostelem lehnou na zem. Stávku bude také v pátek doprovázet protestní hladovka, ke které se údajně připojí desítky tisíc laiků,“ popisuje detaily akce páter Osina.

Podle zjištění Tisíckráte se paradoxně ke stávce připojují i čeští a moravští biskupové. „Ano, máme odpovědnost za finanční situaci v diecézích, ale také jsme kněží a chceme stát po boku svých bratří,“ vysvětluje českobudějovický biskup Kročil postoj většiny biskupů.

Foto: Lenka Fojtíková

Doslova převzato z www.tisickrate.cz, kde si to můžete zkontrolovat.

 
 


Archiv

Kalendář
<< září / 2023 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 501263
Měsíc: 3946
Den: 41