Adventní přání

29. 11. 2018

Umět slavit

Jako má rok občanský či školní své rozvržení, je tomu tak i v roce církevním, který začíná první nedělí adventní. Letos připadá na 2. prosince a v kostelích se rozzáří první svíce na adventním věnci.

Křesťané tuto dobu prožívají jako čas radostného očekávání příchodu Spasitele do betlémských jeslí. Osobně na mě zapůsobil advent prožívaný v Itálii. Byl tichý, bez všudypřítomných koled a přece radostný. Možná proto, že lidé nepředbíhali čas. Římský advent není cítit po svařáku ani klobásách, maximálně se na ulicích objeví prodavači kaštanů. Nepotkáte stáda sobích či čertích parohů (svítících, blikajících i jiných), spíše můžete obdivovat decentní výzdobu města a zvláštní atmosféru nespěchu, poklábosení známých, popřání, což my zde stíháme mnohdy v běhu až letu. A je to škoda.

Všechno má svůj čas, říká biblická kniha Kazatel, tedy i Advent očekávající příchod i Vánoce, oslavující narození Dítěte.

Přeji nám všem, aby nás o letošním adventu moc nebolely nohy, abychom dokázali třeba i chvilku postát a nespěchat jen do super…, hyper…. a podobných vymožeností dneška.

Na začátku adventu můžete takové zastavení prožít i na faře, kde budou k vidění převážně papírové betlémy, jejichž historie sahá do počátku minulého století, kdy je tvořili takoví velikáni jako M. Aleš, J. Lada, J. Venig a další. Výstavu otevíráme v neděli 2. 12. v 15:00 a potrvá do pátku 14. prosince. Další akce najdete na www.farnost-chodov.cz.

Klidné prožití doby Adventní a radost v srdci z narození Ježíše Spasitele Vám všem za chodovskou farnost přeje a v modlitbě vyprošuje

P. Mgr. Petr Mecl