Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový ambon v Chodovském kostele

Když byl v kostele sv. Vavřince na 4. neděli adventní roku 2015 požehnán otcem biskupem Františkem nový procesionální kříž, byla tím otevřena cesta k postupné obnově presbytáře tohoto chrámu.

 

V myšlenkách autora kříže, truhláře Pavla Tylšara z Lubů se začaly objevovat první nápady na nový ambon, který by nahradil stávající provizorium.

Pak se zrodilo několik variant, o kterých mohu směle prohlásit, že jedna byla hezčí než druhá a na stole v obývacím pokoji u Tylšarů jsme zkoumali deset zmenšenin a v první chvíli nevěděli, kam dřív koukat s očima.

Vybraný návrh se podařilo převést do konečné podoby během několika měsíců a s pomocí dalších dobrodinců, kteří zajišťovali materiál nebo dílčí výrobu.

Jako první přišla na svět noha, která je soustavou několika trojúhelníků (Fotoalbum, obr.1). Následovala kniha a sestavení obou dílů dohromady (Fotoalbum, obr. 2). Na výrobě podesty se podílelo Truhlářství Tropp ze Starého Plzence. Zatím nezkompletovaný ambon se převážel zabalen do molitanu, peřin, spacáku apod, aby mohl být ve středu 20. 7. 2016 instalován v chodovském kostele (Fotoalbum, obr. 3, 4).

Při nedělní bohoslužbě 24. 7. 2016 byla pak ambon slavnostně požehnán a slouží svému krásnému úkolu být místem hlásání Božího slova (Fotoalbum, obr. 5, 6, 7, 9).

 

Ambon je vyroben z dubového masivu, zarážka na knihu pochází z hrušky Kniha je pak potažena dýhou z olivy. Podobná, i když o něco menší, slouží jako podstavec pro Misál na obětním stole.

P. Petr Mecl, administrátor farnosti Chodov